#1Blogger Help:Szablon

22:15 Unknown 1 Comments

Blogger_Help_Szablon

Witajcie :)

Dzisiaj przychodzę do was z nowym cyklem Blogger Help, który będzie się ukazywał w każdą niedzielę wieczorem. Poruszać w nim będę kwestię związane z tworzeniem oraz designem bloga. Raz w tygodniu skupimy się na konkretnym zagadnieniu. Nie zabraknie porad, wskazówek, uwag oraz drobnych sztuczek, które pomogą wam prowadzić bloga. Z chęcią również odpowiem na wasze pytania odnośnie bloga, więc pytajcie śmiało w komentarzach.

Dzisiaj skupimy się na prostej konfiguracji szablonu na bloga.  Wchodzimy więc w zakładkę Szablon po lewej stronie. Po kliknięciu zobaczymy takie o to okno:

szablon_rozpiska

Jak widzimy mamy tu kilka opcji ustawień oraz podglądu. Możemy również zadecydować czy nasz szablon na urządzeniach przenośnych będzie się wyświetlał jak na komputerze czy jako oddzielny szablon.  Nas jednak na początku będzie interesować, to co się znajduje poniżej.

Szablon_Wybor


Jak widać mamy tu do wyboru kilka dostępnych grup szablonów i ich rodzajów. Szczerze, polecam Ci wybrać coś z grupy szablonów prostych, omijając szerokim łukiem szablony z grupy Widok Dynamiczny.

Zapewne zapytasz czemu, więc już Ci tłumaczę. Szablon z tej grupy charakteryzują się wadliwym działaniem np drug szablon z tej grupy jak widzimy na zdjęciu jest typową mozaiką z zdjęć. Szablon te zdjęcia bierze z posta jednak bierze wszystkie zdjęcie. Więc jeśli masz w postach swój podpis jako grafikę, możesz się spodziewać mnóstwa podpisów w miniaturkach. Często również szablon wybiera jako miniaturkę posta nie to zdjęcie co trzeba, a i jest trudny w edycji.
Ja więc pokaże Ci jak edytować dowolny szablon oprócz  tych z grupy Widok Dynamiczny.

Wybieramy, więc dowolny szablon, który nam się w miarę podoba (klikamy Zastosuj do bloga)  i zabieramy się za jego edycję klikając Dostosuj. Otwiera nam się kolejne okno.

edycja_szablonu


Widzimy tutaj ponownie możliwość wybrania szablonu. Z lewej strony mamy karty Szablon, Tło itp, na dole zaś jest podgląd nasze szablonu, który będzie się zmieniał wraz z wprowadzanymi przez nas zmianami. Widzimy też czarną wstążkę, z strzałką na środku. Klikając na nią zwiniemy szary pasek edycji, powiększając podgląd. Klikając ponownie na strzałkę, wrócimy do widoku ze zdjęcia powyżej.
Zajmijmy się teraz poszczególnymi kartami:

Tło- pozwala nam wybrać kolor tła bloga lub wgrać gotowy obraz. Przy wgrywaniu obrazów należy uważać na jego wielkość, za duża się nie wczyta. W wypadku za małego zdjęcia zostanie ono powielone, co wygląda bardzo brzydko. Kiedy zaś wybierzemy wzór jego kolor możemy wybrać w karcie Zaawansowane.

Dostosuj Ustawienia Szerokość - tutaj możemy ustawić szerokość bloga jak i poszczególnych kolumn. Nie da się ustawić tutaj szerokości kolumn w stopce, te dzielą się automatycznie.
Polecam najpierw ustawić wszystko w  zakładce Układ, a dopiero później tutaj szerokość.

Układ- pozwala wybrać jak na blogu będzie się prezentował treść, stopka i kolumny. Możemy również tutaj przesuwać i ustawiać elementy tworzące nasz blog.

Zaawansowane - pozwala na nieco bardziej szczegółową edycję wyglądu szablony bloga.

Zaawansowana_edycja_szablonu


Jak widzimy mamy w tej zakładce kolejne, menu, gdzie możemy wybrać jaki element bloga chcemy edytować. Po jego wybraniu zostanie on zaznaczony przerywaną ramką. A my możemy zdecydować jaki kolor, tło, jaką wielką czcionką i w jakim kolorze ma być dany element.
W polu nazwa koloru możemy wpisać każdy dowolny kolor jaki tylko chcemy. Wystarczy, że wejdziemy na dowolną stronę z kolorami html KLIK bądź też pipetkę by pobrać kolor jaki chcemy i w to okienko wkleimy kod w postaci HEX czyli "#", a nasz element przybierze pożądaną barwę.

Polecam Ci tutaj nie szaleć zbytnio z ozdobnymi czcionkami. Przeważnie takie wybieram do nazw gadżetów, którzy zazwyczaj nie zawierają Polskich znaków. Jeśli zaś chodzi o samą czcionkę postów ograniczam się do czcionek przed belką "Czcionki Internetowe", posiadają one polskie znaki i treść będzie ładnie wyglądać.

Co do kolorystyki polecam ograniczyć się do 3 kolorów i fajnie jeśli są one zastosowane w nagłówku.

Nigdy też nie wybieram układu z kolumnami po obu stronach.

Nie przejmujemy się ostatnim elementem do edycji, zajmiemy się nim później.


No i to tyle w tym dzisiejszym poście. Mam nadzieję, że moje wskazówki do czegoś się wam przydadzą.  Bawcie się edycją szablonu i eksperymentujcie.
Nie zapomnijcie się podzielić wynikami swoich działań ze mną, pytajcie, komentujecie, podpowiadajcie jakie tematy maja się znaleźć w tej serii.

Do zobaczyska
~Klaudia~

You Might Also Like

1 komentarz:

  1. Fajnie, że zaczynasz pisać takie porady, mysle, że wiele osób będzie się na Twoich wskazówkach wzorować :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń